IPL Lazer Sistemi

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın yollarından birisi de IPL ile epilasyondur. Seçilebilir dalga boyundaki (400-1200 nm arasındaki) ışık kullanılarak yüksek enerji ile atış yapabilen sistemler IPL (Intense pulse light/yoğun atımlı ışık) olarak adlandırılır. Dalga boyunun seçilebilir olması ile Epilasyon, Cilt yenileme, Akne, Kılcal Damar, Pigment uygulamaları yapabilme olanağı sağlar.

IPL'in çalışma prensibi; cilde nüfuz edebilen ışık yollanır. Bu ışık kılların kökünde bulunan melanin tarafından emilerek ısıya dönüşür. Isının etkisi ile kıl kökleri tahrip olarak dökülür.
Kılların kalıcı olarak temizlenmesine yönelik IPL epilasyon yöntemi, lazerlerinde içinde bulunduğu diğer yöntemler arasında giderek daha da yer edinmektedir. Çünlü farklı deri ve kıl tiplerine yönelik çok yönlülüğü, güvenirliği ve kullanım kolaylığı tercih nedenlerindendir.

IPL Epilasyon İle Tüyler Nasıl Alınır?
Vücuttaki kılların oluşum ve dökülmesi arasında geçen sürece kılın büyüme evresi denir. Bu süreç 4 farklı evreden oluşur. Bunlar; erken büyüme evresi (early anagen), büyüme evresi (anagen), geçiş evresi (katagen) ve dinlenme evresi (telojen)’dir. Yüksek enerjili flaş lambası ile atış yapılırken, büyüme evresinde (anagen) bulunan kılların kökleri tahrip edilir ve tekrar kıl üretemez hale gelir. Vücudun çeşitli bölgelerine bağlı olarak tüylerin sadece yaklaşık % 30'u anagen fazda olduğu için, 4 ila 8 uygulama yapıldıktan sonra sonuçlar belirginleşir.
 

Hangi Bölgeler Uygulama İçin Uygundur?
Gözler özel koruma gözlükler ile korunarak, kaş ve göz araları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilmektedir.