Lazerle Cilt Gençleştirme (Cilt Yenileme)

Cildimizin yaşlanmasına güneş, stress,düzensiz beslenme,sık sık kilo alıp verme, çeşitli kimyasallar gibi dış etkenler sebep olmaktadır. Cildimiz bu etkenlere karşı kendini sürekli yenilemektedir. Ancak 30 lu yaşlardan itibaren cildin onarım mekanizmaları tüm organlarda olduğu gibi yavaşlar. Bu nedenle yaşlanma ile başta güneş lekeleri olmak üzere kırışıklıklar,cildin incelmesi ile birlikte kılcal damarlar,gözeneklerin genişlemesi ve cildin elastikiyetinin azalması, deride yüzeysel tabakada incelme gözlemlenmektedir.

Cilt yenileme -gençleştirme tedavilerinde önemli olan cildin onarım ve tamir mekanizmalarını hareketlendirmektir. Cildi yenilemek ve bu hareketliliği sağlamak için fraksiyonel karbondioksit co2 lazerler veya Q-Switech Nd:yaG lazerler kullanılabilmektedir.Lazer ile uygulanan cilt tedavilerinde cildin tamamı lazer ışınıyla taranır. Bu ışınlar cildin yapısında bulunan su molekülleri ve kromoforlar tarafından tutularak enerjiyi ısıya dönüştürür. Burada amaç derinin yaşla birlikte yapımı azalan kollajen liflerinin üretimini tetiklemektir.Y eni oluşan doku yeni kolajen ve yeni bağ dokusu içerir. Yeni kolajen eski kolajen dokudan daha genç ve daha düzgün formdadır, sentetik değil vücudun ürettiği doğal kolajendir.

Lazerle cilt gençleştirme sistemlerinde q-switch nd yag lazer,karbon solüsyonu sürülerek veya karbonsuz tercih edilmektedir. Cilt probemine göre birer hafta veya iki hafta da bir uygulanmaktadır . İşlem acısız olup sosyal hayatı etkilememektedir.

Fraksiyonel co 2 (fraksiyonel karbondioksit lazer) bu sistem de cilt problemine göre seans süreleri belirlenmektedir. Ayda bir tercih edilmektedir.Bu uygulama genellikle prp uygulamları,hyaluronik asit içerikli soğuk maskelerle veya bazı vitamin uygulamları ile tercih edilmektedir.Cilt işlem öncesi lokal aneztezi krem ile uyuşturulmakta işlem sonrası 4-7 gün iyileşme süreci olabilir.

Farksiyonel co 2 lazerde 4-7 günlük iyileşme sürecini tercih etmeyen kişiler için alternatif olarak altın iğne fraksiyonel radyofrekans sistemi de tercih edilebilmektedir.