Lazerle Dövme Silme

Dövme silme amacı ile kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür. Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Ayrışan dövme boyası vücudun bağışıklık sistemi tarafından daha kolay emilerek yok olur.

Farklı renklerdeki dövmelerin silinmesinde farklı dalga boylarına sahip lazer sistemleri, kullanılmaktadır. Lazerle dövme silme tedavisi Q Switch lazerlerle yapılmaktadır.Dövmenin rengine göre dalga boyları kullanılmaktadır.Örneğin siyah renkli dövme tedavisinde 1064 nm,kırmızı renkte ise 532 nm dalga boyu kullanılarak dövme çıkartılabilmektedir..Uygulama öncesi dövmenin bulunduğu alan lokal aneztezik krem ile uyuşturulur ardından dövmenin rengine göre başlıklar değiştirilerek lazer atışları yapılır işlem sonrası dövmeli bölge kabarmaktadır.Pomat sürülerek dövmeli bölge birkaçgün nemlendirilmelidir.Dövme tedavisi sosyal hayatı etkilememektedir.

Dövmenin rengi,büyüklüğü ve derinliğine göre seans sayısı değişmekte olup seans aralıkları 3-6 haftada birdir.Siyah renkli ve amatör dövmeler daha kolay çıkarılabilmektedir.

Lazerle dövme silme uygulamasından sonra leke ,iz,skar oluşmamaktadır.Sadece yeni oluşan cilt bir kaç ay hafif pembe renk olabilir.Bu zamanla azalarak kaybolmaktadır
.

.