Lazerle Leke Tedavisi

Güneş, hormonal değişiklikler ve gebelik, bazı sistemik hastalıklar ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlık, enfeksiyon hastalıkları (mantar vb.), yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar ciltte lekelenmeye neden olur.

Lazerle leke tedavilerinde hedef leke görünümünü oluşturan melanin boyasıdır. Uygulamada leke üzerine uygulanan lazer enerjisi melanin içeren hücreler tarafından emilerek ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı ile melanin boyasında parçalanarak küçülme meydana gelir. Melanin boyası küçülerek zamanla vücut tarafından ortadan kaldırılır ve lekelerin rengi açılır.


Kahverengi yaşlılık lekeleri, Karacier bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri, Doğum lekeleri, Güneş lekeleri, Lentigolar (ör:solar lentigo, lentigo simplex), Seboreik keratoz, Cafe-au-Lait Lekeleri, Şarap lekesi, Melasma, Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri, Skleroterapi Sonrası oluşan cilt lekeleri, Çiller, Bazı ben (nevüs) tipleri için kullanılabilen bir uygulamadır.


Lazer ile leke tedavisinden önce cilt analizi yapılarak hangi leke tedavisinin uygun olduğuna karar verilir.

Lazerle leke tedavilerinde q switch nd yag lazer, nd yag lazer, fraksiyonel co 2 lazer, Ipl lazerlerden destek alınmaktadır.

Lazer ile leke tedavisinden önce cilt analizi yapılarak (wood lambası veya gelişmiş cilt analiz cihazları +wood )hangi tedaviye uygun olduğuna karar verilir,bazen tek başına lazer etkli olmayabilir hatta bazı durumlarda leke lazer ile daha da koyulaşabilir bu gibi durumlarda ışık peeling,kimyasal peelingler,aha lar,bazı enjeksiyon uygulamaları ve kremler kullanılabilir

WOOD LAMBASI (Pigmentasyon bozuklukları)

“Wood” ışığı incelemesi, pigmentasyon değişikliklerinin değerlendirilmesinde son derece yararlıdır. Bu grup hastalıkların ayırıcı tanısında önemli bir yeri olan nevus anemikus “wood” ışığı incelemesi ile dışlanabilir. Nevus anemikus gibi vasküler kusurlara bağlı beyazlıklar bu inceleme ile belirginliğini yitirirken hipo ve depigmentasyonlar daha da belirginleşir.

“Wood” ışığı incelemesinde vitiligo ve piebaldizmde lezyonlu ve normal deri arasındaki karşıtlık daha da artar. Oysa Ito’nun hipomelanozu ve nevüs depigmentazusda karşıtlıkta artış olmaz. Açık tenli hastalarda şüpheli hipo/depigmente lezyonların (ör; vitiligo, Ito’nun hipomelanozu) öncelikle varlığı, sonra da yeri ve sınırları “Wood” ışığı incelemesi ile belirlenebilir. Ayrıca vitiligoda yeni gelişen folliküler pigment odakları ilk olarak bu muayene ile saptanabilir. Tüberosklerozun sıklıkla ilk deri belirtisi olan hipopigmente maküllerin taranmasında da “Wood” ışığı incelemesi kullanılabilir.

Hiperpigmentasyon, epidermal melanin artışından kaynaklanıyorsa, normal deri ile olan karşıtlığı daha da artar. Oysa dermal tipte melanin artışında belirgin bir artış gözlenmez. Epidermal ve dermal pigment artışının birlikte olduğu durumlarda da bazı alanlarda karşıtlık artışı saptanabilir. Ayrıca, lentigo malin lezyonunun klinik olarak görülebilir sınırlarının ötesine taşan gerçek sınırlarını, cerrahi öncesi belirlemek amacı ile “Wood” ışığı incelemesi oldukça yararlıdır.